Занимливости

СИ ИГРАЛЕ СО ЧОВЕЧКИ ЖИВОТИ: „Беса Транс“ од четири инспекциски надзори заработил четири кривични пријави во 2021

Компанијата „Беса Транс“ чиј автобус се запали на патот Струма во Бугарија и при тоа живи изгореа 45 патници од Македонија има четири кривични пријави за непочитување на ковид-протоколите во 2021.

Ова за „Фактор“ го потврдија од Државниот инспекторат за транспорт. Од таму велат дека годинава на граничните премини биле извршени четири инспекциски надзори по основ на почитување на мерките над автобусите на оваа компанија и сите случаи резултирале со кривични пријави.

Законски, делата се третирале за кривични затоа што во екот на пандемијата се барало строго почитување на протоколите против Ковид-19, но во автобусите секогаш била затекнувана прекубројност на патници над она што било дозволено, односно пропишано во моментот.

Од ДИТ велат дека „Беса Транс“ ги имала сите потребни лиценци и дозволи за слободен меѓународен превоз, а транзитно најмногу го користел граничниот премин Деве Баир.Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.