БалканСекс

Шверцувала дрога, спиела со повеќе од 100 богаташи, се уништувала себеси: Животната приказна на фаталната Нина Морич

Нина Морич е хрватска манекенка, водителка и старлета. Важи за една од најконтроверзните и најскандалозните личности од Балканот

Нина Мориќ е родена на 22 јули 1976 година во Загреб. Пораснала со две сестри со кои не е блиска. Таа изјавила дека нејзиниот татко Мирко физички и сексуално ја малтретирал. Таа тврдеше дека на 12 години почнала да се повредува обвинувајќи се себеси за тоа што и се случило. Таткото на Нина го негираше ова и рече дека правдата ќе ја бара на суд. По средното училиште се запишала на правен факултет, но решила да се занимава со манекенство. Таа ја напушти Хрватска веднаш штом и се укажа прилика, пишува Biografija.org. Во 2001 година се омажи за фотографот Фабрицио Корона, познат како „Кралот на папараците“. На 8 август 2012 година, парот доби син кој го нарекоа Карлос Марија. Фабрицио е обвинет дека уценувал многу познати личности, меѓу кои и поранешниот портпарол на италијанската влада Силвио Сирцано кога го сликал додека разговарал со проститутка-трансвестит, Силвио Берлускони, фудбалерите Франческо Тоти, Давид Трезеге, Алберто Џилардино и многу други. Поради тоа тој заврши во притвор, а Нина поднесе барање за развод.

 

 

Бидејќи се шпекулираше дека Фабрицио од уцената заработил околу 600.000 евра, полицијата се посомневала дека манекенката знаела за овие работи и дека перела пари за него, но набрзо била ослободена од обвиненијата. По разводот кој се случи во 2007 година, Нина доби 50% од сопственоста во папарацо агенцијата „Корона“.

Неколку месеци подоцна, парот беше снимен на Сардинија, па многумина мислеа дека лажираат развод. Се шпекулираше дека повторно ќе се венчаат, но дошло до жестоки кавги, па полицијата морала да реагира. Нина го обвини Фабрисио дека не плаќа алиментација, а таа заработувала со учество во реални шоуа. Во жолтиот печат често се појавуваа нејзини слики од ноќни клубови во кои се предозирала со алкохол.

 

 

Во 2009 година се шпекулираше дека се обидела да се самоубие, но Нина изјавила дека испила само голем број апчиња за спиење. Во 2011 година босанскиот весник „Експрес“ објави интервју со манекенката во кое таа се декларира како националист и ги прозва Николина Пишек и Северина затоа што се забавуваа со Срби. Нина рече дека новинарите го измислиле тоа и им се извини на српскиот и италијанскиот народ.

Нина во 2012 година беше осомничена за шверц на наркотици од Јужна Америка во Италија. Полицијата ја испрашала, а по распитот ја ослободила. Во 2013 година, по два месеци врска, таа тајно се омажи за миланскиот бизнисмен Масимилијано Доси. Тие се венчаа во храмот Ангкор Ват во Камбоџа, а медениот месец го поминаа во Дубровник. Бракот траеше само два месеци.

По првиот развод Нина била во врски кои траеле кратко. Некои од нејзините партнери беа: хокеарот Мартин Еванс, диџејот Марко Сиречи, возачот на автомобилски трки Матео Боби, трговецот со недвижнини Пасквал Гранато и Лазар Дугалиќ, поранешниот сопруг на пејачката Дара Бубамара. И поранешниот фудбалер Саша Ќурчиќ изјави дека биле заедно. Се шпекулираше дека била во врска и со српскиот кошаркар Марко Јариќ и дека таа е виновна за неговиот развод со бразилската манекенка Адријана Лима. Нина и Марко беа фотографирани на кошаркарскиот натпревар Италија-Хрватска, но после тоа не се појавија заедно во јавноста. Нина рече дека таа и Марко се само пријатели.

Во 2014 година, таа започна да се забавува со единаесет години помладиот модел Луиџи Марија Фаволос. Нина и Луиџи се вериле и планирале деловна соработка.

Во 2015 година беше објавена веста дека си ги пресекла вените и дека преживеала благодарение на тоа што мајка ѝ ја нашла на време. Имаше информации и дека судот во Милано има намера да и го одземе старателството над синот и привремено да му го додели на постариот брат на нејзиниот поранешен сопруг.

 

 

Дечкото на Нина, Луиџи изјавил дека тоа го направила бидејќи била жртва на манипулации од луѓе кои сакале да и ги земат парите. Манекенката тоа го негираше и рече дека се онесвестила и ја удрила главата поради слаб притисок. Во август 2016 година и се слоши и заврши во болница. Таа била оперирана итно поради воспаление на слепото црево.

Доктор Анџело де Каталдис и го спаси животот по втор пат, па на социјалните мрежи го нарече свој ангел чувар. Мајката на момчето на Нина, Луиџи во една прилика се посомневала дека тој и манекенката исчезнале, па затоа на Фејсбук прашала дали некој знае каде се. Нина набрзо објави видео во кое зборува тивко и ги чува рацете зад грб. Нејзините обожаватели биле загрижени бидејќи мислеле дека е врзана. Манекенката им се јави два дена подоцна и рече дека е добро.

На почетокот на 2017 година, Нина се пожали дека свршеницата на Фабричи, Силвија Проведи, живее во стан што го купила со нејзиниот поранешен сопруг. Рекла дека станот е на нивниот син и дека Силвија го користи тоа што Карлос е малолетен.

 

 

Таа е позната по тоа што има направено голем број естетски зафати. Таа негираше дека имала операција на носот, но вградила силикон во градите и усните и ставила хијалуронска киселина во образите. Многумина веруваат дека на тој начин ја уништила својата природна убавина. Таа призна дека тоа го направила поради Фабрицио кој ѝ набил комплекси. Одлучила да престане со операции и ботокс бидејќи не сакала да изгледа како кукла. Таа секојдневно објавува провокативни фотографии на социјалните мрежи, а многумина и замеруваат што е на работ на анорексија поради што неколку пати била во болница.

Посебно внимание привлече фотографијата на која таа лежи гола на подот во бањата покриена со пешкир, како и онаа на која позира со Луиџи после секс. Нина е висока 180 см и тешка 60 кг. Нејзините мерки се: 92-60-92. На телото има 22 тетоважи.

 

 

Нина во 1995 година го освои првото место на изборот за Мис на Хрватска. Истата година се најде во улога на модел во спотот за „Tvoje tijelo“ на пејачот Тони Цетински. Во 1996 година следуваше натпреварот „ Elite Look of the Year“, на кој таа беше втора. Почнала да работи во хрватската модна куќа Мидикен, а нејзиниот договор бил вреден 75.000 долари. Во 1998 година, таа победи на натпреварот „Elite Look of the Year“ и ја освои титулата модел на годината.

Наскоро таа се преселила во Лос Анџелес и започнала да соработува со модната куќа „L.A. Models“ со кои потпишала двегодишен договор. Работела за познати брендови како што се Версаче, Роберто Кавали, Валентино и многу други.

Во 1999 година, Нина се појави во спотот „Livin ‘la vida loca“ на порториканскиот пејач Рики Мартин.

Џим Кери сакал да глуми со неа во продолжението на „Маска “, но преговорите пропаднале. На врвот на нејзината популарност, Нина се преселила во Милано каде станала водителка на телевизијата РАИ. Беше дописник на емисијата „Торно Сабато“ со Џорџо Панариел на РАИ Уно и водеше неколку емисии на РАИ Дуе. Снимаше реклами за парфеми, часовници и беше заштитно лице на модни куќи. Таа беше на насловните страници на познати машки списанија и работеше за најголемите светски брендови. Дизајнираше долна облека и имаше амбиции да се испроба во Холивуд.

 

 

Во 2000 година, таа ја издаде својата прва песна наречена „Star“. Бидејќи не го постигнала очекуваниот успех, решила да не снима албум. Од 2001 година, т.е. откако се омажи за Фабрицио Корона, кариерата на Нина почна да оди надолу. Во 2009 година, Нина објави автобиографија со наслов „Целата вистина“ во која зборува за траумите од детството, проблемот со контролата на гневот и бурниот развод. Во 2010 година ја играше главната улога во италијанскиот филм „Stalker“. Во 2014 година, Нина ја изведе песната “I love Rock’n’Roll” од групата Arrows. Таа за оваа песна сними провокативен спот. Во 2016 година глумеше во комедијата „Mia figlia si sposa“.

 

 

Фото: Инстаграм-Нина МоричПоврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.