КолумниТОП

ШТО СЕ КРИЕ ПОЗАДИ НАЈНОВИОТ СКАНДАЛ СО БОЛНИЦАТА ВО ШТИП ДА ВИ ПОЕДНОСТАВИМЕ: ЛУПЕВСКА И ФОКУС ЛАПААТ ОД ГРЦИТЕ

Сопругот на новинарката Лупевска, Созен е дел од грчкиот изведувач кој лапна пари од МЗ а ги оштети македонските фирми

Вчера Фокус загатна една тема околу не изградбата на Клиничката болница во Штип па замеша се и свачега очекувано коа си лапкаш од Актор така тоа иде за да ви биде појасно првин имате линк подолу од објавен текст во ПЛУСИНФО а потем наше дообјаснување и најдолу скринови од објавата на Фокус, нејсе за да не разберете идемо редом

Нема достапен опис

ЛИНК ДО ОБЈАВАТА НА ПЛУС ИНФО ТУКА

Под претпоставка дека го прочитавте текстот таму или и на Доказ пошто го реобјавивме идеме понатака: Стечајот во Бетон Штип е направен кога во притвор беше Камчев, тоа прво второ кога Бетон Штип сега во стечај како подизведувач на грчката фирма која го добила тендерот за изградбата на болницата преку судот во Штип си ги побарала парите кои изведувачот и ги дужел, а тие дужеле на 600 македонски добавувачи и успеале да ги блокират сметките на грците одма адвокатската камарила на СДСМ рипнале да го бранат грчкиот партнер преку адвокатот Филип Медарски потрчко на Заеви, преку судот сметката е замрзната ама никако извршители не можат да наплатат, а никој веќе 6 месеци не бара СТЕЧАЈ од грчкиот изведувач? Испаѓа дека нашата власт која преку Министерството за здравство му исплатила се на грчките акторци не се грижи нашите фирми да си наплатат што изработиле, тука веќе станува збор за кривично дело и Министерот Венко Филипче ризикува да биде кривично гонет во блиска иднина.

Фокус со нивната објава замешале све и свачега само да ги исперат грците се разбира за таа цел наплатиле дебели пари од грците, а пак интересно новинарката на Телма познатата Снежана Лупевска Созен е сопруга на еден од вработените во грчката фирма и нејзин претставник познатиот Ерцан Созен турчин инаку човек на турската разузнавачка служба тоа не е за чудење и самата Лупевска вече со години работи за поранешната ДБК и од таму и сервираат приказни.

Во целиов овој галиматијас зачудува како државата преку нејзините извршни органи не сака да ги заштити македонските добавувачи на сметка на преварантите од Интракат дали станува збор за дебела провизија? Сигурно Медарски е познат извршител на оваа камарила на власт кога станува збор за матни игри…тие матни игри се на штета на македонските бизнисмени а најмалку на Камчев како што сакаат Фокус да иницираат 600 македонски фирми се оштетени, грците парите ги лапнале властта  процентот а правдата чмае у ќош!

Еве скринови од објавата во Фокус:

Нема достапен опис

Нема достапен опис

Нема достапен опис

Нема достапен опис

Нема достапен опис

Нема достапен описМакедонија

Заболени
101,214
+582
Мртви
3,111
+13
Излечени
90,685
Активни
7,418
Last updated: 25/02/2021 - 20:41 (+01:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.