Македонија

Што може да добие Ковачевски од советници плагијатори? Ништо да си остане ќурка

Какви совети на буџетска сметка ќе му делат на Ковачевски плагијаторот Леонид Наков и неговиот заштитник Предраг Трпески? Прашуваат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

-Леонид Наков е професор кој е обвинет за плагијат од Филип Фиданоски, Школа за економија, Универзитет на Нов Јужен Велс, Сиднеј, Австралија. Универзитет кој се наоѓа во првите 50 најдобри во светот. Наков кого Ковачевски го назначува за свој советник го искористил научниот труд на Фиданоски и не го потпишал при неговото објавување. Наков го признава плагијатот, но не го исправа. Предраг Трпески е декан на Економскиот факултет каде Наков е редовен професор за време на плагијатот, кој не го санкционира по дописот до него од авторот на трудот Фиданоски, кој е жртва на плагијаторот Наков, истакнуваат од опозициската партија.

Што може плагијатор и негов заштитник да го советуваат Ковачевски и кој е критериумот за избор на советници на премиерот? Дали за избор на советник кандидатот мора да биде дел од некаква афера, за да не падне нивото во СДСМ? Додават од таму.Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.