МакедонијаТОП

Шилегов: Ќе ја испочитувам волјата на граѓаните и ќе го оставам ГТЦ отворен

Кандидатот на СДСМ за градоначалник на Скопје, Петре Шилегов, вети дека Градскиот трговски центар ќе остане отворен наспроти намерите на власта на ВМРО-ДПМНЕ да се затвори е преслече во барок. Шилегов денеска изјави дека новата градска администрација ќе ги почитува и спроведувa сите граѓански иницијативи и демократски механизми, петиции, претставки и референдуми.

Идната локална самоуправа, рече тој, ќе се води исклучиво од потребите на граѓаните, а одлуките ќе се носат исклучиво во консултација со нив и со стручната јавност.

-Затоа и ќе ја почитуваме волјата на граѓаните за изгледот на ГТЦ и ќе го оставиме отворен за сите. ГТЦ бил изграден за да биде отворен, таков и ќе го направиме. Ќе ги санираме штетите од досегашната негрижа и ќе направиме зелен покрив на ГТЦ, за да го надоместиме лудилото со сечење на зеленилото што ни се случи во изминативе години – рече кандидатот на СДСМ.

Тој најави задолжителен пристап со лифтови до кровот, за да им се помаге на дуќанџиите да ги вратат муштериите во ГТЦ.Поврзани вести

Напишете коментар

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.