Македонија

Шекеринска бара итна расправа за избор на спикер: Имаме 10 пратенички потписи

Пратеничката од СДСМ побара Собранието итно да гласа за измена на дневниот ред и пратениците да се изјаснат по предлогот за избор на спикер.

Пратеничката од СДСМ Радмила Шеќеринска побара Собранието итно да гласа за измена на дневниот ред и пратениците да се изјаснат по предлогот за избор на претседател на Собранието затоа што има поддршка од 10 пратеници,повикувајќи се на одредби од Деловниот кои го овозможуваат тоа.

– Во текот на седницата по предлог на претседателот, на предлагачот или на пратеник кого го поддржуваат 10 пратеници, а еве ги 62, Собранието без претрес одлучува по секој предлог да се гласа за измени во редоследот на претресот. И тие сите додавки што сега си ги додавате ги нема во Деловникотт – рече Шеќеринска.Поврзани вести

Напишете коментар

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.