БалканТОП

Шаќир Фетаи „ОРАО“ од Чегране

Деновиве се објави документ од досието на член на „Младите муслимани“. Во документот се зборува за Шаќир Фетаи, кандидатот за „Поглавар на ИВЗ“, кој, кога бил студент на Факултетот за исламски науки во Сарајево, соработувал, според документот, со УДБ под полицискиот прекар „ОРАО“. Конечно, објавен е документ што ги потврдува досега „шпекулациите“ за некои теолози од југословенскиот период како соработници на тајната полициска служба на поранешна Југославија, озлогласената УДБ.

Различни интелектуалци пишуваа, многу публицисти дебатираа за овој гнасен феномен, па дури и самите теолози се изјаснија, обидувајќи се да излезат од калта и да ги остават своите поранешни другари таму. Во 2013 година, „Albanews.tv“ објави дека во некои од досиејата на инспектори и директори се пронајдени некои од имињата на сегашните оџи и свештеници во Македонија. Името на сегашниот муфтија на Гостивар, Шаќир Фетаху, беше пронајдено во досието на инспекторот на УДБ за Гостивар, Темелко Бошковски, како соработник на УДБ, објави Тетова1, пренесува Глобус. И, деновиве, објавен е издвоен документ од досие на Бошњак во Сарајево. Страницата на досието од каде што е одвоен листот е 198, додека по 18-ти пат кога се споменува полицискиот прекар „ОРАО“ дадени се конкретни податоци за овој соработник кој, според голема веројатност, за жал, Шаќир Фетаи се гледа како кандидат за врвот на ИВЗ. Оперативниот службеник пред кого известува Шаќир Фетаи е Станко Драговиќ. Сведочењето беше дадено во присуство на уште двајца оперативци: Миле Милутиновиќ и Елмаз Хаџиспахиќ, во куќата на соработникот со прекар „Мики“. Според документот, оваа изјава е веројатно последната дадена од Шаќир Фетаи, бидејќи наскоро ќе се врати во татковината. Предлог на офицерот и оперативците е да им предложат на другарите во мајчинската служба во Македонија да се грижат за „ОРАО“ затоа што тој е многу буден и многу подготвен за соработка. Соработката треба да продолжи со поддржка во кариерата и да не се откажува лесно од овој соработник!

Изјавата на Шаќир Фетаи е во функција на шпионирање на лицето кое ги собира и фрла сите пропагандни материјали што тајната служба ги дистрибуирала во текот на ноќта на работните маси на студентските кабинети со цел да ги лови сите оние кои биле испровоцирани од материјалите како жестоки симпатизери на ајатолахот Хомеини. Исто така, Шаќир Фетаи изјавува дека не е во состојба да извлече зборови од тогашниот студент Неџат Ибрахими, кој, подоцна, ќе помине години во затворите на поранешна Југославија! Исто така, Шаќир Фетаи сведочеше пред оперативците на УДБ за изјавата на албански студент од прва година по име Рамиз Алија, како и на босански студент од трета година по име Сенад Соколовиќ. Погледнете го документот што се најде во досието на тогашниот член на „Младите муслимани“!

pismo od Mentor DardaniМакедонија

Заболени
217,025
Мртви
7,631
Излечени
203,325
Активни
6,069
Last updated: 05/12/2021 - 11:00 (+01:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.