Македонија

Села најавува коалиција со ВМРО за локалните избори

Не исклучуваме можна коалиција со ВМРО-ДПМНЕ за локалните избори, но предизборна коалиција не правиме со ниедна политичка партија се додека има отворени етнички прашања“, вели лидерот на Алијанса на Албанците, Зијадин Села.

-Заеднички листи за советници нема да има, но Централното собрание на партијата ќе одлучи за евентуална коалиција за поддршка на кандидати за градоначалници. Централното собрание на партијата е највисокиот орган. Се разбира, кога некого ќе изнесеш на трка, не можеш да му го одземеш правото тој да влезе и да направи можни коалиции, можни договори за да успее да победи – порача Села.Македонија

Заболени
91,161
Мртви
2,812
Излечени
79,621
Активни
8,728
Last updated: 27/01/2021 - 11:11 (+01:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.