Колумни

Секоја жена со раѓање на детето преку ноќ станува „глупача“: Ведрана Рудан брутално ја опиша љубовта на мајката кон децата

Хрватската писателка Ведрана Рудан (71) објави колумна на својот блог во која зборува за љубовта на мајката кон децата.

– Сакав да имам деца многу рано. Во лов на младенчиња, не обрнав премногу внимание на потрагата по идеален татко. Тогаш мислев дека сите мажи се исти. Во мода беа високи мажи со широки рамења и големи тупаници. Повеќето жени не ја гледаат својата љубов кон партнерот како нешто што ќе ја одреди нејзината судбина. Тие посветуваат повеќе внимание на изборот на венчаница отколку на тестирање на идниот татко на нивните деца. Кога се зафркнавме, не се ни чудиме премногу.

– Постојано гледаме околу нас како страсните љубови се претвораат во страсна омраза. Љубовта има рок на траење. Долг, бел фустан секогаш може да се претвори во краток, во кој ќе одите на свадба на несреќна жена. Ти, конечно слободна, таа правомоќно осудена.

– Но … Некој ни рече, постои безусловна љбов, постои вечна љубов, има љубов отпорна на бури, поплави, пожари, земјотреси. Љубовта на мајката кон своето бебе. Годините на бебињата тука не играат никаква улога. Додека постоиш, она што си го родила за тебе е бебе. Беспомошното суштество е сѐ и сѐ е простено однапред.

 

– Дали претерувам? Моја пријателка и даде куќа на ќерката ѝ и изнајми стан во седумдесеттите години. Деновиве сопственикот ја брка на улица бидејќи ќе ја продава гарсониерата. Сама е виновна. Дали е „крива“? Што ако љубовта помеѓу мајката и нејзиното младенче е нешто поголемо од животот? Друга пријателка платила за готовина на нејзиниот син, му купила автомобил, му плаќа комунални услуги, едвај преживува. Тоа го прави за сопствен внатрешен мир .  Мајката ја мери својата среќа според големината на среќата на нејзиното бебе.

– Клучното прашање е, дали нашите бебиња можат да бидат среќни додека сме живи? Или стануваат бескрајно среќни само кога давежот го напушта овој свет, од кој веќе ништо не може да се извлече, освен неплатена сметка за телефон, струја, вода, уплатница за изнајмување стан на закупец? Има и трошоци за погреб. Бебињата се најсреќни додека стојат на работ од гробот на својата мајка и плачат во неверување.

– Го организирав мојот погреб. Платив човек да ми ја земе урната со брод до отворено море и да ја истресе прашината во длабочините. До смртта ме јадеше детето, после смртта рибата ќе ме јаде. Тоа ќе биде најдобрата инвестиција во мојот живот, извинете, после животот.

– Што му дадов на детето што не морав? Нема да наведам, сите ние го правиме истото. Да го шутнав моето бебе после средно училиште, ќе му помогнев нему, а ќе се уништев себеси. Љубовта кон бебињата убива на рати. Кога разгалените дечиња од 10+, 20+, 30+, 40+, 50+…че ни вратат како секој човек му враќа на оној кој кон него е добар, после се чудиме.

– Му помогнавме на месото од нашето месо. Може ли да е гомно? Погледнавме наоколу, не научивме ништо. Телото на нашето месо може да биде само сра***. Книги, филмови и серии се напишани за исклучоци. Секоја жена станува будала раѓајќи дете преку ноќ. Како што минуваат годините, и станува појасно. Залудно. Дали е тоаа научено однесување? Или ние мајките сме само глупави риби кои не можат да одолеат на црв на јадица?

– Го стиснав срцето, ги прекинав отровните игри. Зошто би го претворила мојот живот во пекол чекајќи мојот внук да ми каже благодарам за телефонот за подарок? Тој никогаш нема да го стори тоа. Тој е месо од месо од моето месо. Крешо знае, купувањето телефон е моја среќа. Да се ​​купи телефон со мои пари е негово право. Готово е. Ги симнав бебињата од градите.

– Рака на срце, кој навистина ми треба? Ја имам Пепица. Мачката не покажува интерес за расправата за оставината. Напротив, некако сум сигурна дека ми посакува долг и среќен живот – заврши писателкатаМакедонија

Заболени
189,887
Мртви
6,594
Излечени
170,956
Активни
12,337
Last updated: 27/09/2021 - 08:15 (+02:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.