ЖивотЗабаваЗанимливостиТОП

Се изгубил на планината и ги игнорирал повиците на спасувачите бидејќи не го препознал бројот

Планинарот кој се изгубил на планината на водно ги игнорирал повиците на спасувачите бидејќи не го препознал бројот, ма шо ги е.. си рекол

Неименувано момче било изгубено 24 часа додека планинарел на планината Елберт во Колорадо, САД, но повторените обиди на тимови да стапат во контакт со мажот се покажале неуспешни бидејќи тој одбил да одговори на повиците од непознати броеви, соопштиле властите.

Во соопштението, Lake County Search and Research (LCSAR) се наведува дека мажот заминал во 9 часот наутро на , но се вратил дури во 20 часот. И покрај „повеќето обиди да се контактира со субјектот преку неговиот мобилен телефон“, тие не биле во можност, а пет членови на LCSAR беа испратени да помогнат во обидот да се лоцираат планинарите.

Во 3 часот по полноќ на 19 , без трага, спасувачите се вратиле и нова екипа излегла да пребарува друга област. Меѓутоа, во 9.30 часот, исчезнатиот маж се вратил во своето сместување и објаснил дека „загубил трага околу самракот и ја поминал ноќта барајќи трага, отскокнал по различни патеки обидувајќи се да ја лоцира вистинската и конечно стигнал до својот автомобил следното утро , приближно 24 часа откако отидоа на прошетка.

Тој целосно не знаел дека членовите на тимот за пребарување и спасување го бараат и не одговарал на повиците од непознат број. LCSAR го искористи инцидентот за да ја истакне важноста на одговарање на телефон, се случува да се изгубите додека сте на планинарење – дури и ако не верувате дека некој ве бара.

 Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.