Македонија

Сашко Митовски избран за градоначалник на Крива Паланка во првиот круг

Кандидатот за градоначалник на Крива Паланка од редовите на СДСМ, Сашко Митовски ја однесе изборната победа во оваа општина во првиот круг од локалните избори 2021.

Според првичните и неофицијални резултати од ДИК, довербата му ја дале 63,01% од избирачите што излегле на гласање.

Неговиот противкандидат од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Александар Рангелов освои 30,59% од гласовите, Зоран Павловски од ЛДП и ДОМ 2,28%, а за Славчо Станковски од ИНТЕГРА гласале 0,46% од граѓаните.

Митовски победата ја сподели и на својот Фејсбук профил.Македонија

Заболени
216,328
+333
Мртви
7,609
+17
Излечени
200,669
Активни
8,050
Last updated: 02/12/2021 - 23:00 (+01:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.