Балкан

Рушени куќи, цркви, училиште во силниот земјотес во Грција, засега нема повредени

ПО ПРВИЧНИОТ ПОТРЕС ОД 6.2 СТЕПЕНИ, СЛЕДУВАЛЕ УШТЕ 11

Рушени куќи, цркви, училиште во силниот земјотес во Грција, засега нема повредени

По силниот земјотрес од 6,2 степени по Рихтеровата скала што напладне беше регистриран во централна Грција, материјална штета претрпеа најмалку две цркви, едно училиште и неколку објекти во грчките села во близина на епицентарот, а нема информации за повредени или жртви, јави дописничката на МИА од Атина.

За час и половина следеа уште 11 други земјотреси, од кои еден од пет степени, а осум над четири степени според Рихтеровата скала, согласно податоците од Геодинамичкиот институт на Националната опсерваторија.

Жителите на Лариса и околните места се вон нивните домови, а со одлука на периферијата затворени се училиштата во целиот регион.

Од противпожарната служба на Грција соопштуваат дека се мобилизирани сите спасувачки екипи, додека пак по наредба на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, владин тим се упатува кон регионот во кој се случи земјотресот.Македонија

Заболени
146,733
+824
Мртви
4,419
+31
Излечени
122,121
Активни
20,193
Last updated: 18/04/2021 - 01:11 (+02:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.