Колумни

Режимот доби шамар и од највлијателниот израелски медиум

ТАЈМС ОФ ИЗРАЕЛ ЗА СЛУЧАЈОТ „КАМЧЕВ” Политички затвореник во Заевиот затвор за лични одмазди Под наслов „Прогонство и понижување: Дали Северна Македонија е навистина подготвена да влезе во ЕУ?“, пишува авторот Чарли Тејлор за политичкиот затвореник Јордан Камчев. Текстот го пренесуваме во целост.

Се фаќам себеси како брзо станува експерт за правни, па дури и за криминални работи од гледна точка на американскиот уставен поим за соодветна постапка. Полека, откако напишав неколку дела за обвинителна и судска злоупотреба, се чини дека повеќе информации ќе пристигнат во моето електронско сандаче. Овој случај, за слични прашања во странство, го привлече моето внимание бидејќи беше поврзан со она што се случуваше минатиот месец во Обединетите нации. Таму, на 23 септември, Стево Пендаровски, Претседател на Република Северна Македонија, изврши притисок врз телото на ОН за помош при приемот на Северна Македонија во Европската унија. Ова е нешто што го сака Република Северна Македонија и има потреба од тоа, но исто така се соочува со противење од соседните и други држави за различни прашања од областа на човековите права.

 

Општо земено, ЕУ е организација која ги држи своите земји -членки на највисоки стандарди. Правилата и прописите што се донесени во оваа избрана група подвлекуваат дека никој не е над законот и дека мора да се почитуваат истите законски права и стандарди од претседател и премиер до обичен криминалец. Слично како и идеалите на Соединетите држави за правилен процес, мора да се нагласи дека на криминалецот треба да му се обезбедат истите права, достоинство и почит како и секој друг. Правдата е слепа и на тој начин гарантираме еднаквост. Во моментов во САД се води дебата помеѓу оние кои се сметаат себеси за прогресивни и оние кои се повеќе десно ориентирани за прашања од областа на кривичното право, но повеќето се согласуваат дека дури и криминалците – и јас едноставно би го задржал тоа за канцелариските службеници и ненасилните престапници за целите на оваа колумна – заслужуваат шанса да го отслужат своето време, да ја преземат казната и на крајот да се интегрираат во општеството. Навистина, овие правила и прописи ја издвојуваат ЕУ од другите делови на нивниот соседен свет. Затоа, Северна Македонија, можеби во моментов, под администрацијата на премиерот Зоран Заев и претседателот Пендаровски, сеуште не е подготвена да влезе во ЕУ.

 

Колку повеќе читам, толку повеќе гледам дека откако владата на Заев ја презеде контролата, се случи владино „прочистување“ на субјекти кои беа блиски до претходната влада. Дури и сега поранешниот премиер Никола Груевски избега од Северна Македонија не за да избега од затворска казна, тврди тој, туку да избега од обидот за атентат додека е во затвор. Тој верува дека владата фалсификувала докази и ги охрабрила обвинителите да гонат секој што имал значајна улога или бил во пријателски релации со претходната гарнитура. Да бидеме искрени, дури и за оние што предложија „Затвори ја (Хилари Клинтон)“ или пак го гонат поранешниот претседател Трамп, затвор е очекуваната казна.

 

Има еден политички затвореник по име Јордан Камчев. Тој е важи за најбогатиот човек во Македонија и бил под „пред истражна постапка“ во случајот наречен „Империја“ што го водеше Специјалното Јавно Обвинителство. Адвокатот Катица Јанева беше назначена од владата на Заев да ги води напорите и ја започна истрагата против Камчев. За време на истрагата, снимките што ги направи Камчев откриваат дека Јанева и нејзиниот познаник,  телевизискиот познат Боки-13, се обидувале да изнудат големи суми пари од Камчев. Поради сведочењето на Камчев, судот ја осуди Јанева за неправилна употреба на нејзината функција, за изнуда и корупција. На казна затвор е осуден и нејзиниот соработник Боки-13.

Не долго по тоа, Камчев повторно беше обвинет, но во време за наводна поврзаност со познати криминалци од кои купил земја по вештачки ниска цена. Камчев ја презеде сопственоста на земјиштето преку една од неговите офшор компании (случајно, Pandora’s Papers/(Документите на Пандора – Меѓународен конзорциум на истражувачки новинари) оваа недела откри дека повеќето од најбогатите луѓе во светот го правеле тоа). Наместо да биде притворен во затвор за ненасилни престапници додека чека да му се суди, тој бил испратен во затворот Шутка, озлогласен и ужасен објект што го води еден од соработниците на Заев, кој водел ноќен клуб пред да биде назначен тука. Тоа е место  што Заев наводно го користи за своите лични одмазди.

Овој објект не би функционирал добро во земја -членка на ЕУ, и, всушност, веќе некое време е под лупа на самата Европска Унија. Камчев, како притвореник што чека судење, не е ни осуден криминалец, тврди дека се кршат човековите права. Затворениците и притворениците се понижени, ускратен им е медицински третман, храната и водата се незадоволителни и некои пренесуваат вести за тортура, како што е Алијансата на независни прес -совети на Европа. Условите во Шутка, дури и без сугестија дека Заев го користи за да ги казни своите ривали, се далеку од тоа да бидат во согласност со Меѓународниот пакт за граѓански и политички права (ICCPR) и Конвенцијата против тортура и други сурови, нехумани или понижувачки постапки или казнување, кое забранува тортура и сурово, нечовечко или понижувачко постапување или казнување, без исклучок или отстапување. Ако има разлика за некои, притворениците таму се сметаат за веќе обвинети и осудени.

Обвинувањата и условите за притвор и затвор не се стандарди на земјите -членки на ЕУ. Владата што „приведува“ невини луѓе како политички затвореници не е подготвена да се приклучи на ЕУ.

Постојат одредени одговорности, традиции и норми кои се очекува владите да ги почитуваат. Тоа е привилегија според која малку земји можат да тврдат дека се вистинска западна демократија. ЕУ ги има највисоките стандарди за една земја да биде дел од тоа семејство. Ако навистина се притворат политички ривали во нехумани центри за притвор, тоа треба веднаш да ја дисквалификува Северна Македонија од прием во ЕУ.

Заев и неговата влада мора да имаат правосуден систем кој ќе се придржува до правилата и прописите на ЕУ. Само откако ќе се исполнат овие одредби, Северна Македонија може да се смета за членка на ЕУ.

Извор: Тајмс оф Израел Македонија

Заболени
0
Мртви
0
Излечени
0
Активни
0
Last updated: 19/10/2021 - 05:06 (+02:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.