Колумни

РЕМЕНСКА СО ОБЈАСНУВАЊЕ ЗА НЕПИСМЕНИТЕ НОВИНАРИ И МЕДИУМЦИ

🚩КОИ СЕ ОСНОВАЧИ и ФУНКЦИИ ПО СТАТУТ на “Меѓународниот сојуз” ?

📢 ПРИЛОГ како придонес кон Меѓународната недела за медиумската писменост и борбата против дезинформациите

На 22.10.2020 година во неколку интернет портали беше пренесена ЛАЖНА ВЕСТ со НЕВИСТИНИТИ информации, за кои во ФБ-статус напишав дека ВТОРПАТ ги демантирам и упатувам медиумите да ја проверат ВИСТИНИТОСТА пред да објават вест. Испратив порака до медиумите која не ја објавија.

📢 ЛАЖНАТА ВЕСТ беше дека е “одложено судско рочиште за Меѓународен сојуз” – рочиште што 👉воопшто не е одржано👈 (откажано на 07.10) со функција кој ми е додадена во веста 👉“заменик-претседател”👈на здружението.

 Во интерес на неделата за медиумска писменост и не ширење дезинформации објавувам проверлива и достапна информација за основачи и формални функции според Статут на здружението.

➡️ Основачи (тековна состојба)

1. Марија ЈАНКОВСКА
2. Јасна МАНДИЌ
3. Агапи ДИКА
4. Филип ФИЛИПОВСКИ
5. Диана БЕЛЕВСКА

➡️ Функции во НВО по Статут (одлуки)

1. Бојан ЈОВАНОВСКИ – Претседател
2. Јасна МАНДИЌ – Заменик претседател
3. Агапи ДИКА – Претседател на собрание
4. Диана БЕЛЕВСКА – Генерален секретар
5. Јованка КУХАР – Раководител на финансии

📢 Повикувам на проверка на информациите пред да бидат објавени и придржување кон правото на демант кое скоро и да не се почитува.

Оваа информација ја сметам како придонес за медиумите кон медиумската писменост, проверка на информациите. Да не бидат дел од ланец на лажни и непроверени информации и пропаганда која дезинформира 

Фотографија на Frosina Remenski.

Фотографија на Frosina Remenski.

Македонија

Заболени
57,451
Мртви
1,600
Излечени
34,970
Активни
20,881
Last updated: 26/11/2020 - 18:41 (+01:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.