Македонија

Рекорден број на нови позитивни во Кавадарци – станува ли ново жариште?

Македонија

Заболени
17,629
+146
Мртви
725
+3
Излечени
14,581
Активни
2,323
Last updated: 27/09/2020 - 20:56 (+02:00)

Најголем број на нови дијагностицирани,  позитивни на корона вирус се евидентираат денеска во статистиката на Центарот за јавно здравје Кавадарци. Дури 15 нови позитивни има денеска во Кавадарци и еден во Неготино. Новите позитивни на вирусот се на возраст од 15 до 70 години.

„Двајца од позитивните на возраст од 55 и 69 годинис се хоспитализирани во болница, а останатите се на домашно лекување со лесна клиничка слика“ рече за КТВ, епидемиолог д-р Ристе Јовановски од ЦЈЗ Кавадарци.

 

Тој повторно упати апел да се почитуваат сите мерки за заштита и да се избегнуваат собирања во групи.

 

Денешниот број на нови заболени е највисок во Кавадарци од почетокот на епидемијата. Се отвора прашањето дали градот станува ново жариште на вирусот во земјава?

 

Ангел Данов

loading...

Поврзани вести

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker