Македонија

Редици пред „Борис Трајковски“ со почнувањето на долгоочекуваната масовна вакцинација

Првите пријавени граѓани чекаа во редици за да влезат во спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје, со почетокот на масовната вакцинација во Македонија.

Вакцинирањето според најавите ќе се одвива со руската вакцина „спутник В“ донирана од Србија и тоа на 48 пункта во салата во Карпош. Соопштено е дека се закажани термини за 3.000 граѓани.

Според планот во оваа фаза ќе бидат имунизирани лица кои работат во МВР, АРМ, новинари, служби од Град Скопје, возачи на автобуси, пожарникари, вработени во Обвинителството и во судовите, паратините, воспитувачки во градинки.

За спроведување на најавеното ќе има тим од 20-ина медицински сестри и пет доктори во две смени, места за 15-20 минути опсервација по завршување на вакцинирањето и обележани делови за Итна медицинска помош доколку тоа биде потребно.Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.