Занимливости

Работи кои не треба да се јадат ниту пијат кога земате антбиотици!

Антибиотиците се препишуваат некогаш и почесто отколку што е потребно. Кога ја земате оваа терапија, важно е да знаете дека постојат одредени намирници кои е подобро да се избегнуваат во овој период.

Бактериските инфекции се третираат со антибиотици. Сепак, бактериите можат да станат отпорни на антибиотици, а тоа се случува ако ги земате кога не ви требаат, ако дозата е преголема или ако терапијата е предолга.

Исто така, интеракцијата на антибиотиците и некои намирници може да има несакани последици.

Избегнувајте ги следниве пијалаци и храна додека земате антибиотици:

Алкохол

Алкохолот не треба да се пие со никакви лекови, бидејќи интеракцијата може да биде опасна, предупредува другите. Томас Лоешер, специјалист за инфективни и тропски болести и член на Здружението на германски интернелисти (БДИ). Алкохолот може да го зголеми или намали дејството на лековите, а лековите може да го зголемат дејството на алкохолот. Антибиотиците не се исклучок.

„Во комбинација со алкохол, антибиотикот метронидазол, кој е пропишан за воспаление на вагината и цревата, предизвикува главоболки, гадење и повраќање“, советува Лоешер.

Млеко

Млекото и другите млечни производи го нарушуваат метаболизмот на лековите, главно поради присуството на калциум.

Калциумот ги поништува ефектите на многу лекови, особено антибиотиците, вели Урсула Селерберг од германската Комора на фармацевти (БАК)

Резултатот е дека лековите не влегуваат во метаболизмот и нивната активна состојка се излачува без никаков ефект. Најчесто е кога се земаат тетрациклини и флуорохинолони. Затоа, Селерберг советува млечните производи да се избегнуваат два часа пред и по земањето антибиотици.

Минерална вода

Минералната вода, без разлика дали е газирана или не, содржи многу минерали како калциум, железо и магнезиум. Како и во случајот на калциум во млекото, минералите можат да се врзат за активните состојки на антибиотиците и да ги претворат во неефикасни. Затоа, минералната вода треба да се избегнува два часа пред и по антибиотици.

Кафе

Ефектот на стимулативни пијалаци како што се кафе, црн и зелен чај, кока-кола или енергетски пијалаци може да се засили со употребата на антибиотици, што може да резултира во побрз ритам на срцето и отежнато спиење.Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.