Македонија

ПУ ЈАЗК, Во Владата нема заболени од корона вирус

Во Владата нема ниту еден член кој е во било која група на индикација за тестирање од ковид 19, рече министерот за здравствот, Венко Филипче одговарајќи на новинарско прашање дали меѓу политчарите и функционерите има некој заболен или се наоѓа во изолација поради корона вирус.

Тој вели дека меѓу именуваните и избраните не може да каже дали има некој позитивен или изолација бидејќи се работи за голема бројка, но кажа дека во Владата нема заразени од корона.

На прашањето дали се планира да се воведе карантин во цела држава на 14 дена, Филипче вели дека засега таа мерка не се планира и според досегашните анализи остануваат на мислењето, дека овие мерки засега се доволни. Сепак напомена дека доколку се влоши состојбата и бројката стане загрижувачка, секако дека ќе се преземат поригорозни мерки.Македонија

Заболени
189,887
Мртви
6,594
Излечени
170,956
Активни
12,337
Last updated: 27/09/2021 - 08:30 (+02:00)

Поврзани вести

Напишете коментар

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.