Забава

Прв концерт во 2021: „Рибља чорба“ доаѓа во Скопје

Со доза на измешани чувства, задоволство и мала трема (што е многу чудно за луѓе коишто имаат направено толкав број на концерти), Авалон продукција го најавува првиот концерт за 2021 година –  „Рибља чорба“ во Скопје на 27-ми јуни, на платото пред А1 Арена.

Судбината сакаше после девет месеци од нашиот последен одржан концерт, концертот на „Бајага и Инструктори“ во септември минатата година, првиот нареден концерт да биде баш со бендот во којшто Бајага порасна и се изгради себеси како артист- „Рибља Чорба“, сигурно еден од најголемите рокенрол состави на Балканот на сите времиња.

„Многу сме среќни што ја отворaме сезоната на концерти во Скопје. Отсекогаш сме се радувале на свирки во Македонија, меѓу другото, затоа што Македонците знаат да ценат добар рокенрол и затоа што секој има уво и пее како славејче. Во исто време, ние сме тажни затоа што короната го зеде Миша Алексиќ од нас. Неговиот дух ќе биде со нас на 27-ми јуни во Скопје, пред салата Борис Трајковски. Ќе дадеме се од себе да ги израдуваме сите со концертот. Ве сака „Рибља чорба“. – вели Бора во најавата за концертот.

Старите љубители на рокенролот, а Рибља Чорба како природен феномен на концертите има и неверојатно млада па дури и малолетна публика, паметат дека големата југословенска турнеја за легендарниот албум „Мртва природа“ (на којшто се наоѓаат хитовите „Волим жене“, „Пекар, Лекар, Апотекар“, „На западу ништа ново“….), се викаше „Ко преживи причаќе“.

Сите детали околу влезниците ќе бидат објавени во четврток во 21:00 часот.Македонија

Заболени
155,624
Мртви
5,475
Излечени
149,862
Активни
287
Last updated: 21/06/2021 - 09:26 (+02:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.