Свет

ПРОБЛЕМИ СО СИНОВАК ИАКО ЈА ПРИМИЛЕ СЕПАК СЕ РАЗБОЛЕЛЕ, ОВАА И КАЈ НАС ЈА ДАВААТ, А БИЛА НЕКВАЛИТЕТНА

Стотици медицински работници во Тајланд заразени и покрај Синовак вакцините: Ќе им се става трета доза од друга

Министерството за здравство на Тајланд денеска соопшти дека повеќе од 600 медицински работници кои примиле две дози кинеска вакцина Синовак (СВА.О) биле заразени со КОВИД-19, а властите инссистираат да се даваат асилувачки дози за да го зголемат имунитетот, јави Ројтерс.

Од 677.348 медицински персонал кој примил две дози Синовак, 618 се заразиле, покажуваат податоците на Министерството за здравство од април до јули. Една медицинска сестра почина, а друг медицински работник е во критична состојба.

Експертски панел препорача трета доза за активирање на имунитет на медицински работници кои се изложени на ризик, изјави високиот службеник за здравство Сопон Јамсиритахавон, на брифингот со новинарите во неделата.

„Ова ќе биде различна вакцина, или вирусен вектор AstraZeneca или вакцина против mRNA, која Тајланд ќе ја прима на наскоро“, рече тој, додавајќи дека препораката ќе биде разгледана во понеделник.

Најавата доаѓа во моментот кога оваа земја од Југоисточна Азија објави рекордно високо ниво од 9.418 инфекции. Во саботата властите известија за евиденција на 91 нов дневен смртен случај од коронавирусот

Тајланд објави вкупно 336.371 потврдена инфекција и 2.711 смртни случаи од почетокот на пандемијата минатата година.

Поголемиот дел од медицинските работници во Тајланд и од првите редови добија вакцини на Синовак во февруари, а сега се вакцинираат со AstraZeneca (AZN.L) која пристигна во јуни.

Тајланд очекува донација од 1,5 милиони вакцини Pfizer-BioNTech (PFE.N), од САД кон крајот на овој месец и уште 20 милиони дози што ќе бидат доставени по октомвриМакедонија

Заболени
189,887
Мртви
6,594
Излечени
170,956
Активни
12,337
Last updated: 27/09/2021 - 08:15 (+02:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.