ТОПЦрна Хроника

Приведен Стевче Јакимовски

Приведен Стевче Јакимовски

Јакимовски лишен од слобода

Gepostet von infomax.mk am Dienstag, 7. August 2018

Поранешниот градоначалник на општина Карпош е приведен по неколкучасовен претрес во неговиот дом – дознава 1ТВ. Јакимовски во моментов се наоѓа на распит во кривичниот суд кај судија на претходна постапка, а според нашите извори, за него се бара притвор.

Финансиската полиција вршеше претрес во домот на Јакимовски во населбата Жданец, но и во домот на неговиот син. Истражните органи се уште не соопштуваат ништо, а Јакимовски синоќа даде изјава за медиумите. Како што претходно пренесовме, Јакимовски на медиумите им кажа дека не е виновен за ништо и дека не правел финансиски малверзации, а дека овој претрес е политичка одмазда. Поранешниот градоначалник на медиумите им објасни дека финансиската полиција бара докази за финансиски малверзации поврзани со три тендери, од кои два за општинската барака и една за плоштадот во Жданец. Како што рече Јакимовски, ангажираната фирма не ги исполнила одредбите од договорот и поради тоа морале да го раскинат истиот, но вработените во општината заборавиле да ја активираат банкарската гаранција. Според Јакимовски се рабооти за техничка грешка, а не и за криминал.

Кристина АтовскаПоврзани вести

Напишете коментар

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.