Колумни

При постојан Основен проект за реконструкција и доградба на Универзална сала Скопје од Градежниот Институт Македонија – Заев најавува нов.

При постојан Основен проект за реконструкција и доградба на Универзална сала Скопје од Градежниот Институт Македонија – Заев најавува нов.
Проектната документација на ГИМ предвидуваше целосно реконструирање на постојната, централна сала, која се простира на 4.000m2 и има 1400 седишта. Таа ќе добиеше нов ентериер, обновен влезен хол и фоаје, нова покривна купола и галериски простор, како и модерна сценска технологија и механика.
На дополнителните 4.000 квадрати, беше планирано да се доградат нови сали – повеќенаменска сала со 200 седишта, конгресна сала со 120 седишта, четири мултимедијални сали со капацитет од 30 до 40 седишта и шест простории за билатерални средби. Исто ќе се доградат и простории за администрација и други придружни простори.
Се предвидуваше демонтажа и отстранување на постоечката влезна партија и во прстенеста форма да се доградат нови содржини: како изложбен простор, кафетерија, продажен простор, соодветен простор за изведувачите, гардероби и гримиорни.
Околу постоечкиот објект се предвидуваше и изградба на подземен паркинг со две нивоа од околу 5.000m2, во кој ќе може да се паркираат 94 возила, од кои 8 за лица со специјални потреби. Надземно беше предвиден простор за паркирање на дополнителни 6 возила.
May be an image of надвор


Македонија

Заболени
146,733
+824
Мртви
4,419
+31
Излечени
122,121
Активни
20,193
Last updated: 18/04/2021 - 01:41 (+02:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.