Живот

ПРЕКРАСЕН ЧОВЕК, ШТЕТА ШТО ИЗБРАЛ ПОГРЕШНА ПОЛИТИЧКА ПАРТИЈА – Животната приказна на Џими Поликарп: Тие кои се сомневаа во нашиот брак, одамна се разведени!

ЛУД ЛИ Е КАКО НЕГОВИОТ ГАЗДА ПОПОТ РИСТОВСКИ ИЛИ Е ДУБАРА ЗА ПАРА

Симон Поликрап Џими (60), кандидатот за градоначалник на Штип од КАЈ ЛУДИОТ ПОП СО АМАНЕТ КАФАНА за ,,Фокус” ја раскажува својата животна приказна во Македонија, која започнала во далечната 1977 година. Вели дека од родната Нигерија, како 17-годишно момче стапнал на македонско тло преку проект на размена на студенти, кој бил актуелен во времето на Југославија и Тито. Одлуката да остане овде засекогаш воопшто не била планирана, и вели дека љубовта и Божјата желба биле пресудни да го живее својот живот во Штип.

-Во далечната 1977 година, јас уште како 17-годишно момче, дојдов во Пробиштип, како средношколец, заедно со уште над 1.000 ученици од Нигерија. Работите во животот не одат секогаш по план, би рекол дека Божја желба беше овде да ја сретнам Билјана и да останам засекогаш. Сите останати студенти од Нигерија, по завршувањето на студиите се вратија назад или пак заминаа во други земји, а јас го свив моето семејно гнездо во Штип – раскажува Џими.

Целата сторија на ФОКУС.МКПоврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.