Македонија

ПОЗНАТО Е КОИ ДИРЕКТОРИ ЌЕ ДОБИЈАТ ШУТ У ДУПЕ ОД ЗАЕВ

Познато кои директори ќе „летаат“: Промените почнуваат од утре
Зоки не се играј немој случајно Сања да ја тргнеш после што ке праат директорите кого ќе…мани се таму надрвени с еу влада ќе ти влезат е после  мислете му….

Претходно имаше некои рокади на министерски места, иако остана впечатокот дека и покрај најавите единствена голема промена е тоа што министерот за финансии Драган Тевдовски беше сменет, а на негово место Заев си се постави самиот.

Нема многу конкретни информации кои директори ќе „летаат“ иако според информации на Фактор промени ќе има во клучните претпријатија во државна сопственост и тоа во двете енергетски. Сепак никој не ја потврдува оваа информација, освен што и таму веќе се зборувало дека ќе следуваат промени.

Директорските смени ќе бидат зааклучени, ако се суди по најавите веќе утре на редовната владина седница.

-Идната седмица мислам дека ќе завршиме со директорските места на централно ниво, остануваат замениците министри и остануваат директорските места во подрачните единици, и тука завршува самата реконструкција. Се работи за повеќе од 20 директорски места на централно ниво и веројатно повеќе од 30-тина на локално ниво, кај подрачните единици, замениците, дел од тие места се веќе испразнети, непополнети, кои секако ќе завршат во јули, рече Заев, минатата недела.

Инаку нему му истекува премолчаниот рок кои му го даде Антикорупциска и невладините дека поради тоа што е незаконски да биде избран за министер за финансии, треба да си замине од позицијата раководител во Министерството за финансии, односно да си најде човек кој ќе ја врши таа функција.

ДУИ не се произнесуваат за промените, иако велат дека се е во договор со коалициониот партнер.Македонија

Заболени
88,938
+189
Мртви
2,702
+6
Излечени
73,601
Активни
12,635
Last updated: 17/01/2021 - 23:26 (+01:00)

Поврзани вести

Напишете коментар

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.