Живот

Познат кардиолог ја откри најздравата диета: Се губат до 10 кг за 2 недели и ги чисти вашите артерии

cо дебелината доаѓаат сите болести

Голема е веројатноста дека млади ќе добиете проблеми со срцето, дијабетес или срцев удар или мозочен удар, доколку сте дебели.

За да бидете здрави, треба да одржувате нормална тежина. Ако сакате да изгубите тежина, треба да се храните здраво и редовно да вежбате.

Елиминирајте ги неприродните газирани сокови и други пијалоци, и секако нездравата храна. Намалете го внесот на сол и маснотии. Не верувајте во рекламите и дека ќе изгубите тежина ако не правите ништо, туку само ги користите тие производи за слабеење.

– За да ослабите треба да вежбате и да се храните здраво. Никој не ви кажува да прескокнувате оброци и да се изгладнувате. Јадете здраво, намалете ги оброците и движете се, рече кардиологот

Овде ќе ви претставиме диета која може многу да ви помогне. Се подразбира да не се прескокнува појадокот. Јадете житарици за доручек.

 

 

Ручек:

-Варено јајце

-1 тост

 

 

-Чаша јогурт

Имајте 2 ужини, земете портокал или јаболко, а може и банана.

Вечера:

-Варен зеленчук

-1 тост

Овој режим трае 2 недели, бидејќи сѐ уште треба да јадете здраво по режимот. Јадете редовно, само намалете ги оброците и отстранете ја нездравата храна.

 

Foto: ProfimediaПоврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.