Македонија

Поради издавање на лекови без рецепт затворени се неколку аптеки

Поради издавање на лекови без рецепт затворени се неколку аптеки

Од извршените надзори се констатирани неправилности во работењето на двете аптеки, меѓудругото е утврдено дека на пациентите се издавани лекови без рецепт кои припаѓаат на групата антибиотици, седативи и аналгетици со опијатно дејство со што е постапено спротивно на одредбите од Законот за лековите и медицинските средства, стои во писмениот одговор од Агенцијата за лекови.Поврзани вести

Напишете коментар

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.