Балкан

Пополнете го пред тргнување: Без овој формулар не може во Грција

Пополнете го пред тргнување: Без овој формулар не може во Грција

Од денесka се отвора граничниот премин Евзони за сите граѓани на Македонија.Но влезот кај јужниот сосед нема да биде едноставен поради корона мерките. За да влезат во Грција, посетителите треба да имаат пополнет формулар заPCR најмалку 24 часа пред да влезете во Грција и потврда за вакцинација со која било вакцина.

Во случај да немате ќе ви треба негативен PCR тест, не постар од 72 часа или серолошки тест, т.е. потврда за антитела дека сте го порележале вирусот. За деца постари од 5 години потребен е  негативен тест, додека деца помали од 5 години не мора.

Случајни брзи тестови се можни при влегување во Грција, кои ќе бидат бесплатни за туристите. Резултатите од овие тестови ќе бидат готови по околу 10 минути. Оние што ќе бидат тестирани се должни да бидат во изолација додека не се добијат резултатите од тестот. Ако резултатот од тестот е негативен, изолацијата престанува, а ако е позитивна, домашниот карантин се одредува 14 дена.

Како што беше најавено во април, граничниот премин Евзони ќе биде отворен за сите туристи на 14 мај. Работно време на преминот Евзони е од 7 до 19 часот.

PLF образец за  Грција – The Passenger Locator Form

Линк за пополнување на PLF формуларот ќе најдете на овој лин www. travel.gov.gr

  • Секој возрасен турист пополнува посебен PLF образец
  • PLF образецот се пополнува најмалку 24 часа пред да влезете во Грција.
  • Го пополнуваат сите што сакаат да ја посетат и престојуваат во Грција – без оглед на видот на превозот (автомобил, автобус, брод, авион) и државјанство.
  • Формуларот има неколку страници и не е тешко да се пополни. Подгответе ги пасошите и сообраќајната дозвола.
  • Внесете податоци како што се: транспортни средства на кои патувате, број на таблички, премин на кој ќе одите, место во кое патувате, последната земја во која сте престојувале, број на пасош, лични податоци (име, презиме, место, итн.) ..
  • Не мора да ја внесувате улицата и бројот на одморалиштето каде што ќе престојувате во полето за адреса, доволно е да го внесете само името на одморалиштето.
  • По пополнување на формуларот, ќе добиете QR код по е-пошта, што ќе го отпечатите или покажете од вашиот мобилен телефон при влез во Грција.

Oна што е важно е дека Грција ги прифаќа сите вакцини.Македонија

Заболени
155,655
+10
Мртви
5,481
+3
Излечени
149,933
Активни
241
Last updated: 25/06/2021 - 00:11 (+02:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.