Некатегоризирано

ПОЛИТИКО НИ ЈА ОБЈАВИ КАПИТУЛАЦИЈАТА: Македонија прифатила дека македонскиот идентитет и јазик имаат бугарска основа!

ПОЛИТИКО НИ ЈА ОБЈАВИ КАПИТУЛАЦИЈАТА: Македонија прифатила дека македонскиот идентитет и јазик имаат бугарска основа!

Бриселски Политико денеска објави дека е постигнат компромис меѓу Бугарија и Македонија и дека тоа овозможува Македонија да ги отпочне преговорите со ЕУ. Веста ја објави и шведскиот дипломат Карл Билт, а според Политико, еве што содржи компримисот:

„МАКЕДОНСКИ КОМПРОМИС: Во средата на средбата меѓу ЕУ амбасадорите, историските прашања од Балканот одново испливаа на површина. Овој пат во форма на бугарски компромис што е и овозможи на С. Македонија да започне формални преговори со ЕУ…

ШТО СОДРЖИ КОМПРОМИСОТ: Бугарија ќе го признае македонскиот како еден од официјалните јазици на земјата и ќе го призна македонскиот идентитет. За возврат, Северна Македонија ќе мора да ја прифати историската вистина како што е дефинирана од Софија, да прифати дека постои бугарска основа врз која е изграден македонскиот идентитет и бугарска основа врз која е креиран македонскиот јазик.“

Ако ова што го пишпува Политико е точно, тогаш тоа значи дека Заев и компанија се согласиле дека Македонците историски се Бугари, дека македонскиот јазик е бугарски дијалект и дека ние сме вештачка креација од 1944 година, но дека дека ветачка креација сега е реалност која тие ја прифаќаат. Се разбира, со прифаќање од наша страна дека Гоце и се друго од нашата историја е бугарско.Македонија

Заболени
155,624
Мртви
5,475
Излечени
149,862
Активни
287
Last updated: 21/06/2021 - 07:56 (+02:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.