МакедонијаТоп3

ПОЛА ОД ТЕСТИРАНИТЕ ДЕНЕС СЕ ЗАРАЗЕНИ МАЈКЕЕЕЕ

починато 21 лице

Во последните 24 часа се направени 1325 тестирања, а регистрирани се 565 нови случаи на ковид-19 во:
– Скопје 230
– Куманово 35
– Штип 13
– Прилеп 65
– Тетово 39
– Струга 1
– Велес 27
– Битола 15
– Охрид 3
– Кавадарци 10
– Гостивар 27
– Гевгелија 13
– Струмица 17
– Крива Паланка 6
– Радовиш 7
– Крушево 3
– Кочани 15
– Пробиштип 3
– Берово 5
– Валандово 3
– Виница 3
– Делчево 2
– Кратово 6
– Свети Николе 4
– Кичево 3
– Ресен 1
– Неготино 9

Починати се 21 лице, 6 пациенти од Скопје (45,52, 63, 67, 68 и 84г), пет пациенти од Тетово (69, 73, 75, 69 и 83г), еден од Куманово (74г), двајца пациенти од Велес (83 и 89г), двајца од Богданци (75 и 85г) и по еден пациент од Битола (79г), Радовиш (71г), Прилеп (61г), Охрид (51г) и Штип (63г). Освен еден пациент кој е починат вон, сите други се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 154 оздравени пациенти од:
– Скопје 58
– Штип 7
– Прилеп 9
– Тетово 6
– Струга 8
– Велес 7
– Битола 11
– Охрид 11
– Кавадарци 5
– Гостивар 6
– Струмица 9
– Кочани 5
– Пробиштип 2
– Демир Хисар 1
– Берово 1
– Валандово 2
– Виница 1
– Свети Николе 2
– Неготино 3

Досега во земјата се направени вкупно 253.173 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 32997, бројката на оздравени пациенти е 21244, на починати е 1025, а бројот на активни случаи изнесува 10728.

Фотографија на Венко Филипче.Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.