Свет

Појава на мајмунска сипаница во Европа: Откриена кај мажи кои биле интимни со други мажи

Иако има мали шанси дека мајмунските сипаници значително ќе се рашират, тоа не може да се исклучи, според Фернандо Симон, епидемиолог кој раководи со шпанскиот здравствен центар за итни случаи.
Шпанскиот национален микробиолошки центар допрва треба да утврди сомнеж за појава на мајмунски сипаници кај 23 мажи од Мадрид. Нивните симптоми укажуваат дека може да се работи за вирусна инфекција претходно откриена во Велика Британија и Португалија.

„Мајмунските сипаници обично се шират преку респираторниот тракт, но во овие 23 сомнителни случаи се чини дека инфекцијата можела да се пренесе преку слуз при сексуален однос. Сите споменати случаи се откриени во Мадрид кај мажи кои биле интимни со други мажи. Засега сите се во ред. Тие се во домашна изолација, но ние ги држиме под надзор во случај да имаат потреба од болничко лекување“, велат од Регионалната здравствена служба во Мадрид.
„Постојат мали шанси мајмунските сипаници значително да се рашират, но сè уште не можеме да го исклучиме тоа“, рече Фернандо Симон, епидемиолог кој раководи со шпанскиот центар за итни случаи.
Во Португалија веќе е потврдена инфекција со мајмунска сипаница кај пет лица, дополнителни 15 се сомнителни и чекаат потврда. Исто така се работи за мажи. Во Велика Британија, како и во Португалија, појавата на улцеративни лезии е потврдена во потврдени случаи. Првиот од седумте случаи вклучува лице кое се враќало од Нигерија. Британската агенција за здравствена безбедност соопшти дека во последните четири случаи станува збор за мажи кои се изјасниле како хомосексуалци или бисексуалци.

 

Првите симптоми на мајмунска сипаница се треска, главоболка, болки во мускулите, отечени лимфни јазли и треска. Може да се појави и осип сличен на овчи сипаници или на сифилис и може да се прошири од лицето до другите делови од телото, па дури и до гениталиите. Повеќето заболени закрепнуваат по неколку недели.

MDS Manual of Diagnosis and Therapy објаснува што е болеста: „Вирусот на мајмунски сипаници е структурно сличен на вирусот на сипаници и предизвикува слична, но поблага болест. Вирусот на мајмунските сипаници, како и вирусот на сипаниците, спаѓа во групата на ортомиксовируси. Иако резервоарот на мајмунски сипаници не е познат, вирусот е ендемичен за глодарите и мајмуните во дождовните шуми во Африка, особено во Западна и Централна Африка.

Во Африка, болеста се јавува спорадично кај луѓето, а понекогаш и во епидемии. Вирусот најверојатно се пренесува од животните на луѓето преку рани или мукозни мембрани. Преносот од 8 до 9 проценти од човек на човек не е вообичаен, а најмногу деца се засегнати. Луѓето кои примиле вакцина против сипаници имаат помал ризик да добијат инфекција. Во Африка, смртноста е од 4 до 22 проценти.

Мајмунските сипаници клинички наликува на големите сипаници, но промените на кожата често избиваат одеднаш, а лимфаденопатијата е почеста. Понекогаш не е можно да се разликуваат мајмунските сипаници од големите сипаници и вариачела врз основа на клиничка слика.

Во зависност од достапноста на методот, дијагнозата се поставува врз основа на клеточна култура, PCR, имунохистохемија или електронска микроскопија. Третманот е поддржувачки. Мајмунските сипаници треба да се пријават во јавната здравствена служба.Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.