Колумни

ПОДНЕСЕ ЛИ ГОРАН МИЛЕВСКИ НЕОТПОВИКЛИВА ОСТАВКА ОД МИНИСТЕР ЗА ЛОКАЛНА САМОУПРАВА!!

ohrid sky

Низ годините коишто поминаа, а и низ оние коишто ќе доаѓаат во догледно време увидовме дека актуелниот министер за Локална самоуправа Горан Милевски ,нема човечка ,а уште помалку политичка етика, поточно практицира инстант-политика ,која патем е’ скарана со етиката.

Кога функциите стигнуваат  функциите со вообичаената бирократска референца, Горан Милески задржувајќи ја функцијата Министер за локална самоуправа во владата предводена од Зоран Заев, Милески решил да си игра нова игранка ,овој пат од позицијата министер ќе атакува на градоначалничката фотеља во Општина Битола!

Дајте ново „дете“! Во ваков стил, како на фабричка лента Милески решил да ги менува фунциите,да користи ресурси од Министерството за локална самоуправа , што човекови , што материјални,при тоа онака крајно безобразно заддржувајќи ја функцијата Министер во влада на РСМ?!

Секако дека Горан Милески како и секој граѓанин на РСМ има уставно право да се кандидира,но Милески повторно го користи партискиот печат ,како би избегнал собирање на потписи,а од друга страна повторно морлано и етички би било да си замеине од функцијта Министер,доколку добие довреба од граѓаните на Битола , ртогаш ќе биде градоначалник, доколку неја добие довербата , тогаш Милески ќе биде обичен граѓанин ,а не Министер.

Коректно би било Горан Милески да си поднесе неотповиклива оставка на функцијата Министер за локална самоуправа и , на таков начин може да биде равноправен граѓанин-кандидат со останатите кандидати, а не онака во стилот на политичка проституција, да се пазари со еден негов пратеник во влада на РСМ….

Милески знае дека е губитник на локланите избори , но неговата кандидатура за градоначалник на Општина Битола е смислена, а тоа е доколку во Битола има втор изборен круг, Милески да може да се пазари со ВМРО ДПМНЕ, каков што пазар всушност имаше и пред неговата кандидатура.

П.С. Дајте ново „дете“ либерали, овој има многу фабрички лични мани, но да не навлегуваме во приватноста на Милески , по прашање на неговата проватност нема да се произнесам ,доколку Милески не ја прелие чашата на неетичност и неморалност.

Сашо Денесовски -Лично

извор ОХРИД СКАЈМакедонија

Заболени
0
Мртви
0
Излечени
0
Активни
0
Last updated: 19/10/2021 - 05:44 (+02:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.