Македонија

ПОЧИНАТИ 22 ЛИЦА ОД КОВИД ДЕНЕС

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 270
-Куманово 24
-Штип 17
-Прилеп 17
-Тетово 17
-Струга 6
-Велес 23
-Битола 10
-Охрид 12
-Кавадарци 21
-Гостивар 17
-Гевгелија 6
-Струмица 22
-Крива Паланка 13
-Радовиш 10
-Кочани 14
-Пробиштип 1
-Македонски Брод 4
-Пехчево 6
-Берово 12
-Валандово 1
-Виница 2
-Делчево 4
-Кратово 5
-Свети Николе 3
-Кичево 12
-Ресен 1
-Неготино 6
Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје (84, 83, 60, 71, 66, 57, 77, 76, 80 и 74г), еден од Куманово (77г), еден од Дебар (68г), еден од Штип (81г), еден од Битола (69г), двајца пациенти од Охрид (47 и 76г), еден од Кавадарци (48г), двајца од Гостивар (79 и 64г), двајца од Крива Паланка (81 и 79г) и еден пациент од Кичево (63г). Од нив пет пациенти се починати вон, останатите се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 404 оздравени пациенти од:
-Скопје 204
-Куманово 18
-Штип 9
-Прилеп 33
-Велес 16
-Битола 8
-Охрид 1
-Кавадарци 30
-Гостивар 12
-Гевгелија 11
-Струмица 15
-Крива Паланка 6
-Радовиш 11
-Кочани 4
-Пробиштип 1
-Македонски Брод 1
-Валандово 2
-Виница 1
-Свети Николе 4
-Кичево 6
-Ресен 2
-Неготино 9
Досега во земјата се направени вкупно 414.757 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 86150, бројката на оздравени пациенти е 67164, на починати е 2614, а бројот на активни случаи изнесува 16372.
Нема опис за фотографијата.


Македонија

Заболени
101,214
+582
Мртви
3,111
+13
Излечени
90,685
Активни
7,418
Last updated: 25/02/2021 - 19:26 (+01:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.