Македонија

ПОЧИНАТИ 10 ЛИЦА, НОВОЗАБОЛЕНИ 477

-Скопје 221
-Куманово 27
-Дебар 1
-Штип 13
-Прилеп 24
-Тетово 12
-Струга 3
-Велес 7
-Битола 15
-Охрид 17
-Кавадарци 20
-Гостивар 18
-Гевгелија 5
-Струмица 20
-Крива Паланка 6
-Радовиш 6
-Крушево 5
-Кочани 4
-Пробиштип 3
-Македонски Брод 2
-Пехчево 3
-Берово 7
-Валандово 2
-Виница 4
-Делчево 8
-Кратово 2
-Свети Николе 3
-Кичево 7
-Ресен 10
-Неготино 2
Починати се 10 лица, тројца пациенти од Скопје (63, 47 и 83г), еден од Прилеп (77г), еден од Тетово (50г), еден од Струмица (88г), еден од Битола (61г), еден од Гостивар (80г), еден од Гевгелија (60г) и еден пациент од Пробиштип (66г). Пациентите се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 331 оздравени пациенти од:
-Скопје 126
-Куманово 23
-Дебар 8
-Штип 1
-Прилеп 21
-Тетово 14
-Струга 18
-Велес 9
-Битола 15
-Охрид 21
-Кавадарци 16
-Гостивар 3
-Гевгелија 4
-Струмица 7
-Крива Паланка 14
-Радовиш 3
-Крушево 2
-Кочани 5
-Пробиштип 1
-Валандово 2
-Виница 2
-Кратово 2
-Свети Николе 1
-Кичево 1
-Ресен 3
-Неготино 9
Досега во земјата се направени вкупно 423.696 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 87590, бројката на оздравени пациенти е 68695, на починати е 2657, а бројот на активни случаи изнесува 16238.
Сликата може да содржи: текст кој вели „република македониа министерство a здравство среда 13.01.2021 заболени 87590 излекувани 68695 смртни случаи 2657 активни случаи 16238 ပျာ“


Македонија

Заболени
91,161
Мртви
2,812
Излечени
79,621
Активни
8,728
Last updated: 27/01/2021 - 08:41 (+01:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.