Балкан

Почина познатиот српски пејач Бора Дрлјача

После долга и тешка болест на 80 годишна возраст почина пејачот на народна музика Бора Дрлјача.

Борислав Бора Дрлјача роден е на 29. Август 1941 година, а во последните неколку месеци бил повеќе пати хоспитализиран, и неколку пати опериран.

Бора успеал да сними околу 400 песни, беше еден од најпопуларните пејачи во Југославија и продал повеќе од пет милиони плочи и касети.

Настапуваше по целиот свет, а најмногу во САД, Канада, Аустралија и Западна Европа. Исто така вреди да се напомене дека Боро Дрлјача дека беше одликуван со награда за животно дело.

Бора Дрљача | Пулс24

Македонија

Заболени
27,199
Мртви
934
Излечени
18,948
Активни
7,317
Last updated: 27/10/2020 - 06:41 (+01:00)
loading...

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.