Македонија

По првиот круг: ВМРО ДПМНЕ на локалните избори победи во 21 општина

По првиот круг на локалните избори кои вчера се одржаа во Македонија, ВМРО ДПМНЕ и коалицијата за Обнова на Македонија победи во 21 општина, покажува извештајот на аналитичкиот центар на партијата.

Победата на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата за „Обнова на Македонија“ споредено со листата на советници на коалицијата предводена од СДСМ е над 50.000 гласови во корист на ВМРО-ДПМНЕ. Според аналитичкиот центар на ВМРО ДПМНЕ тие освоиле најголем број гласови на советничките листи во вкупно 40 општини.

Вториот круг од изборите е на 31 октомври.



Македонија

Заболени
216,328
+333
Мртви
7,609
+17
Излечени
200,669
Активни
8,050
Last updated: 02/12/2021 - 23:45 (+01:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.