Балкан

Петков: Поднесов оставка од функцијата премиер – Бугарија оди на нови избори!

t

Утрово поднесов оставка од функцијата премиер на Бугарија, напиша на социјалните мрежи досегашниот премиер на Бугарија, Кирил Петков.

„Во овие 6 месеци, ми беше чест да го започнам долгиот марш за освојување на Бугарија од зад сцената. Верувам дека нема друг пат освен напред – напред кон идеалната Бугарија, да биде држава каде што законот е пред се, јавните средства да се инвестираат во училиштата, градинките и во подобра здравствена заштита, државата да создава услови за младите семмејства; држава во која има нови високо платени работни места и во кои секој претприемач може да започне чесен бизнис без административни препреки и рекет, а пензионерите пристојно да уживаат, напиша на својот фејсбук Петков.

 

„Знам дека не сум сам во овој мој сон и следните избори ќе бидат реален референдум за тоа каква Бугарија сакаме: Бугарија на законитост и просперитет или Бугарија зад сцената и мафијата. Го избирам првиот и ќе продолжам да се борам за него!“, потенцира во напишаното Петков.Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.