Балкан

Печеле Ракија – запалиле цела зграда, има и повредени

Денес избувнал пожар на покривот на економска зграда во Вртлиновац кај Вараждин, соопшти хрватската полиција.

Како што било утврдено, пожарот бил предизвикан од отворен пламен што се ширел од котелот за печење ракија, кој останал без надзор.

Огнот се проширил на дрвениот таван и покривот. Пожарникарите излегле на местото на настанот, а 73-годишен маж бил повреден за време на гаснењето на пожарот и му беше укажана лекарска помош во Општата болница Вараждин.

Висината на материјалната штета се проценува на неколку илјади евра.Македонија

Заболени
155,624
Мртви
5,475
Излечени
149,862
Активни
287
Last updated: 21/06/2021 - 09:41 (+02:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.