Балкан

Патничка од српскиот автобус открива зошто автобусот се преврте: Возачот се обиде да му помогне на родител да седне напред и се обиде да спушти седиште…

Возачот беше добро, не беше уморен. Еден родител сакаше да седне напред бидејќи детето почнало да кашла. Возачот се обидел да го спушти седиште до возачкото седиште и да му објасни на таткото како се прави тоа.

Ова за bTV го објаснила жена од српскиот автобус кој се преврте на автопатот Тракиа.

Според неа, вака дошло до несреќата.

„Тргнавме од Сончев Брег, застанавме да се одмориме на бензинска пумпа на 10 километри пред несреќата“, додаде таа и објасни дека во автобусот имало 49 лица.

Несреќа во која учествувал автобус со деца се случила на автопатот Тракија, дознава bTV.
Според првите информации десет лица се повредени.

Несреќата се случила на подрачјето на 216 километри во правец кон Софија околу 20 часот.

Повредените се пренесени во Универзитетската болница во Стара Загора.

Поради сообраќајната незгода затворен е АМ „Тракија“ во правец кон Софија на делницата од клучката „Нова Загора“ до патната клучка „Стара Загора“.

Универзитетската болница во Стара Загора вечерва прими 17 деца повредени во несреќата на автопатот Тракија. Тоа за БТА го изјави директорот на болницата Јовчо Јовчев.

-Најмладиот има 6 години, најстариот 17 години. Тројца се со потешки набиеници и гребнатини, изјави д-р Јовчев.

Според него, има еден маж на кој му е со тешка повреда на нога.Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.