Македонија

Падна тужба за СДСМ Арсовска го тужи Каевски за лаги и клевети

Портпаролот на СДСМ, Дарко Каевски ја доби првата тужба токму од градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска.

Денеска во Освновниот суд во Скопје, двете страни ги соочија аргументите пред суија.

 

Инфомакс дознава дека тужбата против Каевски се однесува на гнасната предизборна кампања која се водеше против Арсовск од страна на СДСМ, а истата продолжи и откако Арсовска стана прва жена градоначалник на главниот град.

Арсовска го тужи Каевски поради лажните вест и неосновани тврдењата на портпаролот на СДСМ дека Арсовска е кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за градоначалник на Град Скопје.

Арсовска за рекорден временски период успеа да собере илјада потписи потребни за да се кандидира како независен градоначалник, а на гласачките ливчиња го носеше бројот 82, додека опозициската ВМРО-ДПМНЕ го носеше бројот 7.

Дури откако Арсовска ги собра потребните потписи, таа ја доби поддршката од опозициската ВМРО-ДПМНЕ која ги повика своите гласачи да го дадат гласот за првата жена градоначалник на Скопје.Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.