Свет

Овие лyѓe се нajголема опacност за шиpeње на зapaзата со Koвид 19

Истражувачите во САД тврдат дека идентификувале специфични физиолошки карактеристики што можат да го зголемат ширењето на патогени во воздухот, како коронавирусот.

Тим научници од Одделот за машинско и воздушно инженерство на Универзитетот во Централна Флорида комбинираа 3Д моделирање со нумерички симулации за дигитално рекреирање на кивавица од различни луѓе со различни физиолошки карактеристики.

Тие проучувале како факторите како затнат нос или целосен број на заби можат да придонесат за таканаречени настани со ширење преку испитување колку патува вирусот содржан во капките од кивавица и колку долго остануваат во воздухот.

Според американскиот Центар за контрола и превенција на болести, изложеноста на капки од дишење од заразени лица е примарното средство со кое се пренесува коронавирусот, оваа област на студии може да биде критична за да се запре ширењето на пандемијата, со или без вакцина.

Истражувачите воспоставија четири модели со употреба на компјутерски генерирани субјекти со целосен сет на заби и чист нос, без заби и чист нос, без заби и затнат нос и на крај целосен сет на заби со затнат нос.

“Тие, всушност, изгледаат како да се главни преносители. Значи, ако видите некој без заби, всушност може да очекувате послаб млаз од кивање од нив”, вели Мајкл Кинзел, асистент професор во Одделот за машинско инженерство на УЦФ и креатор на студијата.

Coronavirus sneeze testing


Македонија

Заболени
66,330
Мртви
1,877
Излечени
42,241
Активни
22,212
Last updated: 05/12/2020 - 04:11 (+01:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.