Колумни

Овие дивјаци не се полиција, тие се дел од пара-структурите во нашиот систем

Мојот колега и пријател Maksim Dimitrievski вчера беше нападнат од десетина луѓе, помеѓу кои имало и вооружени полицајци во цивилна облека. Нападот се случил за време на семејна прослава на роденденот на неговата сопруга, во еден кумановски ресторан. За среќа, Максо нема посериозни повреди.

Штом полицаецот е вооружен, значи дека е на должност. Тоа што режимов им даде оружје на куп будали на кои не треба да им се довери ниту лопата, воопшто не е ново. Тоа што е ново, е дека не само што напаѓаат политички противници додека се на должност, туку напаѓаат државни функционери. Пратеник. Претставник на граѓаните.

Овие дивјаци не се полиција, тие се дел од пара-структурите во нашиот систем. Последните остатоци од ударната моќ на мафијата. Бранителите на браникот. Тие не ја бранат државата – тие ја напаѓаат. И како рак, го јадат системот од внатре.

За жал, напаѓачите биле многу пијани. Велам за жал, бидејќи ако биле трезни – можеби ќе сфателе дека им треба многу повеќе од десет луѓе за да соборат планина од човек како Максо. Идиоти.Поврзани вести

Напишете коментар

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.