Балкан

OВА МОРА ДА Е ВО СИСТИНА ТАМУ ИЗМИСЛУВААТ БОЛЕСТИ, Кардиолог ставал стентови и на здрави пациенти за да дојде до плата од 28.000 евра

Бугарскиот кардиолог кој доби плата од над 28.000 евра мое да остане без лиценца. Ставал стентови и на здрави пациенти.

Одземањето на лиценцата за работа е најтешката казна која може да му ја изрече Бугарската лекарска комора, доколку Комисијата за етика ги потврди информациите кои во јавноста ги изнесе Телевизија Нова.

Додека трае истрагата, кардиологот е времено суспендиран од страна на Обласната болница во Пазарџик.

Скандалот излезе во јавноста, по информацијата дека д-р петар Лазов за еден месец примил плата од 28.500 евра, односно 57.000 лева.

Ова иницирало вонредна контрола од страна на министерството за здравство и внатрешна проверка во болницата, по што е утврдено дека лекарот стентирал и здрави пациенти.

Фотографија на Море Марш.Поврзани вести

Напишете коментар

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.