Македонија

Отстранети 60 кубни метри отпад од дива депонија во Топаана

izvor Kanal 5

Од ЈП Комунална хигиена-Скопје укажуваат дека и покрај континуираните активности за расчистување, во реонот на населбата Топаана речиси секојдневно се создаваат диви депонии како резултат на неправилното одлагање на отпадот .

Во текот на вчерашниот ден, екипите на ЈП Комунална хигиена-Скопје отстранија над 60 кубни метри отпад од дива депонија лоцирана во скопската општина Чаир, во населбата Топаана, на крстосницата меѓу булеварот „Македонско-косовска бригада“ и улицата „Џон Кенеди“. За расчистување на депонијата беа ангажирани 10 работници на терен, со употреба на специјални комунални возила – подигнувач, багер и две патарки.

Од ЈП Комунална хигиена-Скопје укажуваат дека и покрај континуираните активности за расчистување, во реонот на населбата Топаана речиси секојдневно се создаваат диви депонии како резултат на неправилното одлагање на отпадот на јавни и сообраќајни површини.

Во текот на првата половина на годината, екипите на претпријатието подигнале приближно 6000 кубни метри отпад од диви депонии на територијата на Градот Скопје.Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.