Македонија

Општина платила фантастични 69 илјади на кафуле (ФОТО)

Кафулето “Фјужн” добило фантастична сума од локалните општински власти во Дебар за една јавна набавка која може да се состои од кафиња и други пијалоци.

Како што јавуваат медиуми на албански јазик парите се платени на 24 ноември односно три недели откако во Дебар беше избран старо новиот градоначалник од ДУИ.

Според сликата која ја објавуваат дел од медиумите на албански јазик на денот на победата на ДУИ во истото кафуле членови и активисти на оваа партија прославувале со голем број на алкохолни пијалоци.

Дали општината плаќала за прославата на ДУИ или за некои други потреби не е јасно од јавната набавка.

Во општина Дебар има околу 60 вработени.

Ако цената на едно кафе во овој град е меѓу 20 и 40 денари тоа значи дека ако општината плаќала за кафиња кои се прифатливи за општинска репрезентација градот платил меѓу 250 и 350 кафиња.

Или пак секој вработен испил меѓу 4 и 6 кафиња.Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.