Македонија

Охрид скај: ТВ24 на Чадиковски во наплив на ширење на лажни вести од „земјоделец“создадоа Доктор?!

Македонија

Заболени
17,629
+146
Мртви
725
+3
Излечени
14,581
Активни
2,323
Last updated: 27/09/2020 - 21:26 (+02:00)

Телевизијата 24 Вести чиј главен и одговорен уредник е Младен Чадиковски ,а кој воедно е и претседател на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), денес во вестите во 17 часот , во прилог за ковид состојбите во Охрид ,ТВ 24 свесно шири Лажни вести , со што создава непотребно страв и паника кај населението на Охрид!

Имено, дописничката на ТВ 24 од Охрид , во прилогот за ковид состојбите во Охрид , лажно прееставува лице како Доктор, истиот на телопот на објавената вест го потпишуваат како доктор, кој ја објаснува епидемиолошката слика во Охрид , а и дава стручно објаснување за забавите во авто кампот Градиште?! Ваквиот непрофесионален однос , на една телевизија ,каде главниот и одговорен уредник е претседател на ЗНМ и држи лекции против лажните вести , составува список на подобни и неподобни медиуми, а и самата телевизија 24 Вести на голема врата шири лажни вести, секако дека е надвор од професионалното новинарство и професионалното известување.

Јавно го запрашуваме главниот и одговорен уредник на 24 Вести , г-дин Младен Чадиковски, од кога тоа лице Виш земјоделски техничар , може да постане Доктор на ТВ 24 , да изигрува Доктор -Епидемиолог, а со самиот фактор дека станува збор за крајно нелеревантен извор , ТВ 24 да создава страв и паника кај населението на Општина Охрид ? Која е поврзаноста на епидемиологијата како наука ,во која едно лице треба да вложи цели 14 години соодветна наобразба , со она 2 години на виша земјоделска школа во Шабац Република Србија?!

Искрено се надеваме дека ваквата папазјнаија ќе има свој крај!

П.С.Наредниот пат може да го прогласат и за вонземјанин…

С.Денесовски ОХРИД СКАЈ

 

loading...

Поврзани вести

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker