Македонија

ОД СКОПСКИТЕ ГРАДОНАЧАЛНИЦИ САМО ОРЦЕ У КИСЕЛА ВОДА РАБОТИ ОНА ДРУГОТО СВЕ КО ЛИЦА СО ПОСЕБНИ ПОТРЕБИ ДА СЕ И СДСМОВЦИ И ВМРОВЦИ

Можно е да е слика од надвор
Загрижувачки е колку досега не се водело грижа за животната средина, која е основно и загарантирано право на секој граѓанин. Освен естетски, овој проблем има и друга поголема димензија која директно го засега и влијае врз здравјето на луѓето.
Тоа мора да се промени и ние интензивно ќе бидеме посветени на чистењето на дивите депонии во општина Кисела Вода и одржувањето на здрава животна средина.
🚛 Денес во заедничка акција со ЈП ,,Комунална хигиена” – Скопје беа исчистени 40 тони отпад од трите диви депонии на Теферич и пренесени на Дрисла.
✅ Потсетувам дека интензивно се работи и на чистење на депонијата во Дупки, а ќе продолжиме со чистење и ремедијација на сите депонии во општината.
Се надевам, дека на овој начин ќе ја оплемениме животната средина, но исто така се надевам и дека ќе ја подигнеме свеста кај граѓаните за потребата од соодветно положување на отпадот 🚮 со цел заштита на средината во која живееме и нашето лично здравје. 🏞️🌳
👉 Покрај чистењето на депониите, се работеше и во населба Драчево, каде што се расчистуваа паднатите лисја, се собираше комунален отпад и се миеја улиците, тротоарите и плочниците на потегот околу улицата ,,Коперникова”
Можно е да е слика од надвор
Можно е да е слика од 5 луѓе, луѓе што стојат, надвор и дрво


Македонија

Заболени
216,328
+333
Мртви
7,609
+17
Излечени
200,669
Активни
8,050
Last updated: 02/12/2021 - 23:15 (+01:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.