Македонија

Од Нова Година Гази Баба ќе доделува по 5.000 денари за секое новороденче градоначалникот Боби со Жаки од УЖ први ќе ги искористат за бебенцето

Од Нова Година Гази Баба ќе доделува по 5.000 денари за секое новороденче

Градоначалникот на Општина Гази Баба, Бобан Стефковски преку социјалните мрежи информира дека од идната 2022 година за секое новороденче во општината ќе бидат доделени по 5.000 денари, што беше дадено како ветување за време на изборите.

Од 01.01.2022 година секое семејство кое ќе има новороденче, ќе добие еднократна парична помош од 5000 денари. Ќе се доделуваат 5000 денари за секое ново родено дете, средства од буџетот на општина Гази Баба, пишува Стефковски на Фејсбук.

Ваква слична мерка за доделување на 8.000, односно 6.000 денари за новороденче има и во општина Аеродром, како и во општина Кисела вода.



Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.