Некатегоризирано

ОД ДОСАДА ДА ЅИРНЕМЕ ЗА КОГО ОДРАБОТУВА ВАСКО ЕФТОВ

КОЛАЖ ТЕКСТОВИ

Димитар Апасиев работи според скриптата на Мартин Протуѓер!?

Поранешниот советник на Ѓорѓи Иванов, фамозниот Синиша Алексовски, кој постојано се споменува во јавноста, системот кој го користеше Никола Груевски на социјалните мрежи, а тоа се пет до шест илјади мобилни телефони кои се впрегнати во еден систем и се командуваат од еден робот телефон. Тоа е систем на лажни ботови. Тој систем Синиша Алексовски го креираше за Никола Груевски. Тој систем сега од Мартин Протуѓер и Синиша Алексовски му е даден на Димитар Апсиев.

Ова за емисијата Во Центар која се емитува вечерва ( недела ) во 22 часот на youtube каналот Vasko Eftov, го изјави лидерот на партијата Единствена Македонија, Јанко Бачев.

Според Бачев, во 2015 година Левица е формирана од ВМРО ДПМНЕ, од тогашниот секретар Емил Димитриев и Сашо Мијалков кој прават план дека треба да се формира партија што ќе одземе гласови од СДСМ. Во тој момент во ВМРО ДПМНЕ проценуваат дека треба да ја ослабнат СДСМ со уште една наменска партија. Јас знам најмалку седум парии кои биле во коалиција со ВМРО ДПМНЕ а кој се направени по задача, вели тој.

Во 2015 година Мартин Протуѓер му ја дава скриптата на Димитар Апасиев како да ја води пропагандата. Сега гледате колку прекрасно Апасиев го “вози” народот по социјалните мрежи со тие негови изјави. Се тоа е според скриптата на Протуѓер која ја користеше и Груевски.

Еве само еден пример, вели Бачев. Кога го купија новиот мерцедес, за кој сега е осуден Груевски, според таа скрипта на Протуѓер како да се замајува народот Груевски го прави следното: Оди на митинг во Валандово и во селото Удово пред Валандово се симнува од мерцедесот и влегува во стара кола од владата. И народот вика гледајте го премиерот се вози во стара кола.

Втор таков пример, вели Бачев, е кога стана премиер Груевски рече дека нема да живее во вилата на Водно. А јас со сигурност можам да кажам, вели Бачев, бидејќи тогаш имав пријатели од неговото опкружување, дека од седум дена во неделата Груевски беше четири дена во вилата.

Овој ја игра истата улога. Стан му поклонува Мијалков, се вози со алфа ромео, а пред Собрание доаѓа со велосипед, вели Бачев.

Новинарот Бранко Героски најави дека во СДСМ се крчка Рекет број 3. Героски тоа го напиша на својот фејсбук профил.

Во СДСМ се крчка нов мега скандал. Рекет 3. Засега, ништо повеќе нема да кажам. Еве му шанса на Заев да се покрие дури е време, напиша Героски.

Героски не објави за кого точно станува збор, но е јасно дека се работи за висок финкционер на СДСМ.

На ова реагираше новинарот Миленко Неделковски, кој исто така на својата фејсбук страна напиша:

Рекет 3 е за огромниот криминал, рекет и злоупотреба што ја прави Мухамед Зекири Муки.

Заев се плаши да го пипне оти Муки е контактот на СДС со Стивенсон (владетелот на Македонија), напиша Неделковски.

Во коментар на фејсбук статусот за Рекет 3 Героски се дообјасни:

Премиерот Зоран Заев и пред меѓународниот фактор има преземено обврска многу посериозно да се бори против корупцијата и криминалот. И во сопствените редови. Владата има и вицепремиер за таа работа. Јас не сум ничиј душман, па ни на Заев. Иако тој е убеден во спротивното. Ќе му дадам шанса да си зачисти во својот двор. Тоа ќе биде добро и за Македонија.

Аферата Рекет 1 резултираше со испраќање на Специјалното јавно обвинителство во историјата. Во затвор завршија Катица Јанева, Бојан Јовановски, Зоран Милески Кичеец. Од политички функции во СДСМ беа сменети генералниот секретар Александар Кирацоски и Потпретседателот Фросина Ременски. Се “спаси” само Јордан Камчев.

Во Рекет 2 атакот беше на тогашниот директор на Фондот за здравство, Ден Дончев. Тоа е аферата Диамед. Дончев обвини дека зад таа фирма стои кумот на Никола Груевски.

Пред десет дена кумот на Груевски, Ристо Новачевски заврши во 30 дневен притвор поради случајот плацеви на Водно. Во тој случај повторно се споменува името на Камчев но и на екс премиерот Груевски за наводно “присвојување” на 1,3 милиони евра од партиската каса на ВМРО ДПМНЕ за купување плац на Водно.

По апсењето на Новачевски беше јасно дека ќе следува уште една “дагау” афера што би рекол Камчев. И еве следуваше најава за Рекет 3.

Во Рекет 1 ударот беше на Катица Јанева. Во Рекет 2 на Ден Дончев. Што е заедничко за нив? Беа ( или се уште се ? ) личности од доверба на Заев и не се членови на СДСМ. Плус им се замерени на Груевски и на Камчев. По таа логика ќе треба да се бара и главното име во аферата Рекет 3. Да не е член на СДСМ ( или да е дојден како “падобранец” на високи функции во СДСМ на предлог на Заев ) и да е човек од доверба на Заев.

Сега живееме во две “хистерии”: Бугарско вето за Македонија и криза со корона. Некој проценува дека тоа треба да се засили со Рекет 3 за да падне владата.

Ајде да видиме што ќе излезе на крајот!?

Во пекарата која никогаш не промашува: Три пати се повеќе продадени црвени колачиња за Трамп отколку сини за Бајден. Кој е во право, анкетите или колачињата?

На три дена пред изборите: Американците се вооружуваат до заби! Оружјето се продава како алва. За што се подготвува Америка!?

да досаден еПоврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.