Занимливости

Објавени правилата за инсталирање на фотопанели за струја за домаќинствата, инвестиција меѓу 5.000 и 6.000 евра

Со драстично олеснети услови, без поседување лиценца или барање дозвола од општина, од денеска секое домаќинство наместо 4 – ќе може да инсталира фотоволтаици со капацитет од максимум 6 киловати а вишоците да ги продава.

Новиот Правилник за обновливи извори на енергија, кој веќе е во Службен весник, треба да ги мотивира граѓаните спасот од скапата струја и неизвесноста од испорака на гас да го бараат во природата.

„Доколку, хипотетички, поставите панели со моќност од 5 киловати – земајќи ги предвид местоположбата на живеалиштето, поставеноста на панелите и временските прилики, годишно би произвеле околу 5800 kW електрична енергија. Ако просечната месечна потрошувачка на струја, како што покажа последната анализа на Регулаторна за сите домаќинства во земјава, е 410 киловати месечно или 4920 киловати годишно – значи дека инсталацијата ги покрива потребите за струја, па дури и останува вишок“, објави Канал5 изјава на фирма која поставува фотоволтаици.

Граѓаните ќе имаат две опции – или да го продаваат вишокот на ЕВН или да го чуваат за зимските месеци кога фотоволтаиците произведуваат 4 пати помалку енергија од периодот помеѓу јуни и август.

„Ако, согласно сегашната цена на струја за еден киловат, годишно за сметки за струја одат околу 50.000 денари а една фотонапонска централа од 5 киловати чини помеѓу 5.000 и 6.000 евра – ќе бидат потребни 5 до 7 години за да домаќинството да си ја поврати инвестицијата.

Министерството за економија наскоро ќе распише и јавен оглас за субвенции за фотоволтаици од максимум 1000 евра по домаќинство.Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.