Свет

Обид за aтeнтaт вpз претседателот на САД Доналд Трамп

Македонија

Заболени
17,629
+146
Мртви
725
+3
Излечени
14,581
Активни
2,323
Last updated: 27/09/2020 - 21:56 (+02:00)

Брифингот за новинари во врска со коронавирусот кој претседателот на САД Доналд Трамп го одржуваше во Белата Куќа во 12.00 часот напладне по локално време, беше прекинат отккао во кругот на Белата Куќа се слушнаа истрели од огнено оружје. Претседателот на САД беше веднаш ескортиран надвор од прес-салата во Белата Куќа во Овалната канцеларија.

NEW YORK, NY – APRIL 21: Republican presidential candidate Donald Trump sits with his wife Melania Trump while appearing at an NBC Town Hall at the Today Show on April 21, 2016 in New York City. The GOP front runner appeared with his wife and family and took questions from audience members. (Photo by Spencer Platt/Getty Images)

Во рамки од 15-тина минути, тајната служба која е задолжена за безбедноста на претседателот на САД, отвориле оган на напаѓачот кој во моментов е на пат кон болница. Според Доналд Трамп, кој продолжи со прес-конференцијата откако осомничениот беше совладан од страна на тајната полиција на САД, „светот секогаш бил опасно место, и ништо не ме изненадува“.

loading...

Поврзани вести

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker